Wiadomości - Aktualności

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Pokolenie Baczyńskiego” w Domu Kultury w Opatowcu

Dodał: Bartek Data: 2022-03-07 11:21:56 (czytane: 1536)

Samorządowa Instytucja Kultury pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu oraz Stowarzyszenie Na Rzecz rozwoju Gminy Opatowiec serdecznie zapraszają do odwiedzenia wystawy Instytutu Pamięci Narodowej upamiętniającej pierwsze pokolenie Polaków wychowanych w niepodległej Polsce.

"Pokolenie Baczyńskiego - to pokolenie ludzi, które zostało wykształcone, ukształtowane i wychowane w II Rzeczypospolitej. Wielu niestety zginęło w trakcie II wojny światowej. Ale ci, którym udało się przetrwać, m.in. w 1980 roku wraz z innymi pokoleniami Polaków, to właśnie oni stawali na barykadach walki o wolność i solidarność" – powiedziała PAP Patrycja Zatorska-Milewska, z-ca naczelnika delegatury IPN w Kielcach.

Wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” prezentowana będzie w Domu Kultury w Opatowcu od 2 do 15 marca 2022 roku, w godzinach pracy biblioteki.

Wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” składa się z części ogólnopolskiej oraz z trzynastu części regionalnych, przygotowanych przez odziały i delegatury IPN z całego kraju. Stanowi ona kolejną ciekawą lekcje historii, zwłaszcza dla młodzieży szkolnej.

W części ogólnopolskiej wystawy oprócz sylwetki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, żołnierza Batalionu "Parasol" Armii Krajowej, który poległ w powstaniu warszawskim, prezentowane są także m.in. sylwetki Karola Wojtyły, ostatniego prezydenta II RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego czy Anny Smoleńskiej, harcerki Szarych Szeregów, współautorki jednego z najbardziej rozpoznawalnych dziś symboli – kotwicy Polski Walczącej.

W części świętokrzyskiej wystawy prezentowane są życiorysy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Wandy Pomianowskiej, która w czasie II wojny światowej była żołnierzem AK, pod pseudonimem „Warta”. Służyła jako łączniczka w oddziałach mjr. Jana Piwnika „Ponurego”. Po wojnie pozostała w kraju realizując swoje pasje naukowe, była członkiem Solidarności aktywnie angażując się w sprawy ważne dla kraju. 13 grudnia 1981 r. została internowana, swoją postawą trwale zapisała się na kartach historii.

Bardziej znaną postacią jest, także związany z regionem świętokrzyskim, Gustaw Herling Grudziński - pisarz, łagiernik, autor książki "Inny świat", będącej spisem wspomnień z pobytu w łagrze pod Archangielskiem, żołnierz spod Monte Cassino.

Serdecznie zachęcamy do zwiedzenia wystawy prezentującej sylwetki ludzi, którzy różnymi metodami dążyli by Polska stała się państwem demokratycznym. Do poznania bliżej ludzi, dla których los Polski był zawsze nadrzędny.

Beata Adamczyk

DSC04489res.jpg 

DSC04490res.jpg 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy / Інформація щодо перебування в &#

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych...