Wiadomości - Aktualności

Uroczystości upamiętnienia 79. rocznicy zestrzelenia przez Niemców alianckiego samolotu Liberator EW250 L

Dodał: Radek Data: 2023-10-09 15:19:48 (czytane: 953)

W niedzielę, 8 października 2023r., w Kocinie oddano hołd załodze ciężkiego samolotu bombowego Liberator B24J, z 34 Dywizjonu SAAF/RAF, niosącej pomoc Walczącej Polsce w 1944 roku.

Uroczystości 5 rocznicy upamiętniającej tamte tragiczne wydarzenia rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Barbary w Kocinie, którą odprawił ks. Wojciech Michalski.

Liczne poczty sztandarowe, przybyli na uroczystość goście i uczestnicy uroczystości, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kociny pod batutą Roberta Pluty, udali się pod pomnik.

Obchody rozpoczęto od odśpiewania pieśni  „Pierwsza Brygada”, oficjalnej Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Prowadząca uroczystość Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzczonowie Lucyna Tułak,  poprosiła o zabranie głosu gospodarza uroczystości, Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec Sławomira Kowalczyka, który przywitał zebranych gości, podkreślił odwagę i poświęcenie lotników alianckich oraz przybliżył ich historię.
W swoim wystąpieniu podkreślił bohaterską postawę lotników, którzy wiedząc, że jest to misja, z której mogą nigdy nie powrócić, nieśli pomoc polskiemu Państwu Podziemnemu. Lecieli samolotem niemal pozbawionym uzbrojenia, (dla maksymalnego zwiększenia zasobu środków i materiałów przeznaczonych do zrzutu. Trzeba zauważyć, że był to jeden z największych walczących w czasie II Wojny Światowej samolotów bombowo-transportowych, o rozpiętości skrzydeł 33 m, długości 20 m i wysokości 8,5 m. Na stałym pulapie ponad ośmiu kilometrów nad ziemią, bez osłony, ze stałą prędkością ok. 350 km/h, w tych warunkach czyniło go łatwym celem dla niemieckich myśliwców.

Kilkunastogodzinny lot z Brindisi, w południowych Włoszech, do okupowanej Polski, musiał odbyć się bez niemal koniecznego, dla uzupełnienia zapasów paliwa, międzylądowania. Należy wiedzieć, że w tym czasie wojska Armii Czerwonej, stacjonowały już od kilu miesięcy na prawym brzegu Wisły...

Samolot trafiony w okolicach Tarnowa, z palącym się silnikiem, pikując w dół, celem ugaszenia pożaru, rozbił się na polach Kociny i Krzczonowa. Odzyskane, wykopane po latach cztery silniki Liberatora oraz wiele innych części, pozwalają przybliżyć i odtworzyć nam tragedię tamtych dni. Bohaterska postawa mieszkańców Kociny, którzy uratowali życie jedynego ocalonego lotnika, zasługuje również na wielkie słowa uznania.

Spotykając się w tym miejscu, zaświadczamy swoją obecnością o pamięci dla ofiar tragedii oraz szacunku dla pięknej postawy lokalnej społeczności.

Obchody uświetniły swoją obecnością Poczty Sztandarowe: jednostki OSP z Kociny wraz z Komendantem Gminnym OSP Tadeuszem Nurem, jednostki OSP z Rogowa, jednostki OSP z Opatowca, jednostki OSP z Chwalibogowic, jednostki OSP z Krzczonowa, 106 Dywizji Piechoty AK – Koło Miechów, II Wielickiego Batalionu „Wilga - Mrówka" 12 Pułku Piechoty Dywizji Pancernej Armii Krajowej, Związku Strzeleckiego „Niepodległość” im. generała Bronisława Kwiatkowskiego, Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu, Szkoły Podstawowej im. Jana Pszczoły Wojnara w Krzczonowie oraz Związku Harcerstwa Polskiego w Opatowcu.
Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście, mieszkańcy gminy Opatowiec oraz Kociny, dzieci i młodzież.

W uroczystości wziął udział Poseł na Sejm RP Michał Cieślak, Poseł na Sejm RP Mariusz Gosek, Poseł na Sejm RP Andrzej Szejna, Senator Jacek Włosowicz, Burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz Marek Juszczyk, mjr Andrzej Tomczyk Zastępca Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju, nadkom. Marcin Ciszek Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kazimierzy Wielkiej, st.kpt. Marcin Oziębło Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej, Elżbieta Szczęsna – Kusak Przedstawiciel Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Monika Stankiewicz - Kopeć Prorektor do spraw studenckich Uniewersytetu Ignatium w Krakowie, Anna Kowalczyk Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec wraz z delegacją,  Anna Kotyza  Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie wraz z delegacją.

Przybyły liczne delegacje stowarzyszeń patriotycznych z Krakowa m.in.: Pani Irena Okulicka – Kaczmarek - członek WiN, bratanica gen. Leopolda  Okulickiego ps. ,,Niedźwiadek"  ostatniego Komendanta Głównego Armii Krajowej, Pani Irena Kopf - prezes Fundacji im.Świętej Jadwigi Królowej, Pani Małgorzata Janiec - Prezes Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Obszaru Południowego w Krakowie wraz z delegacją, Pan Stanisłw Jarkiewicz naoczny świadek katastrofy 16/17.10.1944r., Pani Urszula Frąckowiak córka ppor. Mieczysława Jańca ps."Lot" organizatora ruchu oporu od 1939 roku, Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK Inspektoratu "Maria" 106 dywizji piechoty Ryszard Chećko z delegacją Zarządu oraz 
Pani Józefa Miszczyk córka poległego w walce z Niemcami żołnierza AK Józefa Pajączka ps.,,Lemis", Członkowie Koła AK w Miechowie z Pocztem Sztandarowym, Prezes Koła AK w Wieliczce Stanisław Dziedzic z Pocztem Sztandarowym, Pani Małgorzata Koszarek z Muzeum AK im.Augusta Emila Fieldorfa "Nila" i reprezentant  NZŻAK w Krakowie, Pan Jerzy Basiaga Prezes Fundacji "Osądź mnie Boże", Pan Dominik Kościelny ekspert historii lotnictwa, Członkowie Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Lotników SAAF/RAF Adam Jarkiewicz, Marian Gruszka oraz Jacek Janiec i Społecznego Komitetu "Dworek Grabkowskich Kamienna" , Pan Józef Wieczorek dokumentalista i fotoreporter, Pan Robert Springwald z "Głosu Seniora" z filmową ekipą Muzeum AK w Krakowie.

Obecni byli również: Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowcu - Henryk Kryca wraz z radnymi, Michał Szczerba Członek Zarządu Powiatu Kazimierskiego, Janusz Nawrot Radny Powiatu Kazimierskiego, Adam Stoksik Radny Powiatu Kazimierskiego,  Łukasz Marzec - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec, Tomasz Paluch - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu, Jarosław Naporowski – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatowcu, nauczyciele z terenu gminy Opatowiec, pracownicy z Urzędu Miasta i Gminy w Opatowcu, sołtysi z terenu gminy Opatowiec z sołtysem Kociny Markiem Plutą, KGW Kocina wraz z Przewodniczącą Małgorzatą Bątkowską,  Klub Seniora z Kociny.

Po części oficjalnej liczne delegacje złożyły przy pomniku wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze.
Przy pomniku wartę honorową pełnili żołnierze ze Związku Strzeleckiego „Niepodległość” im. generała Bronisława Kwiatkowskiego z ppłk z Dariuszem Greniem na czele.

Uroczystości patriotyczne zakończył występ słowno-muzyczny wykonany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Krzczonowie i w Opatowcu, przygotowanych przez Pana Wiesława Tomala oraz występ uczestników Klubu Seniora z Kociny.

Dziękujemy Pocztom Sztandarowym, Harcerzom wraz z opiekunami Panią Alicją Witkoś-Kłos, Panią Anną Kaczmarczyk i Panią Małgorzatą Woźniak. Dziękujemy również za nagłośnienie Adrainowi Szumilasowi.

Beata Madej

Zdjęć w galerii: 111
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Modernizacja świetlicy w miejscowości Chwalibogowice

W ramach inwestycji pn. „Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych”, w pierwszym tygodniu września bieżącego...