Wiadomości - Aktualności

Obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Dodał: Bartek Data: 2023-09-12 11:53:36 (czytane: 1036)

W niedzielę 10 września 2023 r. w miejscach poświęconych pamięci bohaterów znajdujących się na terenie naszej gminy odbyły się obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

8 września 1939 roku toczyły się na tych terenach, walki żołnierzy Wojska Polskiego z armią niemiecką, znane jako Bitwa pod Ksanami.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Św. Barbary w Kocinie, odprawiona w intencji poległych żołnierzy przez proboszcza parafii  ks. Wojciecha Michalskiego. Następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kociny, poczet sztandarowy OSP Kocina i Szkoły Podstawowej w Krzczonowie, Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, Członek Zarządu Powiatu Kazimierskiego Michał Szczerba, Radny Powiatowy Adam Stoksik, mieszkańcy sołectwa z Sołtysem Markiem Plutą i Radnymi Januszem Cabajem oraz Stanisławem Kosiarą, strażacy ochotnicy oraz przybyli goście udali się na cmentarz parafialny. Odbył się tam apel poległych, odczytany przez Komendanta Gminnego OSP Tadeusza Nura, po którym na żołnierskim grobie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

W zbiorowej mogile spoczywają żołnierze Armii „Kraków”: Jan Bugaj, Stanisław Feliksik, Adolf Fiszer, Józef Koryczan, Kazimierz Kirkier, Władysław Ściwiarski, Wilhelm Stera, Stefan Tekielak, Mikołaj Zając, Jan Zalego, Marian Winiarski oraz 15 niezidentyfikowanych poległych Żołnierzy Września '39 r.

 

Sławomir Kowalczyk Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec, Michał Szczerba Członek Zarządu Powiatu Kazimierskiego oraz przedstawiciele sołectwa Charbinowice z Sołtysem Robertem Soją i Radną Jolantą Zborowską, złożyli również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Charbinowicach - symbolu walk podczas II Wojny Światowej.

 

Główne obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbyły się pod pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września ’39 r. i Partyzanta 1939-1945 r. w Ksanach.

Podczas uroczystości mieszkańcy gminy Opatowiec oraz władze samorządowe jak co roku uczcili pamięć poległych na tych terenach.

Obchody rozpoczęła Msza Święta polowa w intencji poległych odprawiona przez ks. dziekana Marka Małczęcia.

W części oficjalnej uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy - Sławomir Kowalczyk przypomniał jak wiele zawdzięczamy żołnierzom którzy tu walczyli, a zwłaszcza tym którzy tutaj polegli. Dlatego jesteśmy im winni pamięć, którą należy przekazywać kolejnym pokoleniom. W Bitwie pod Ksanami, która miała miejsce 7-8 września 1939 roku, żołnierze Wojska Polskiego, II Pułku Piechoty z Tarnowskich Gór, ofiarnie stawili czoła niemieckiemu najeźdźcy. Poległo tu kilkudziesięciu polskich żołnierzy, liczba poległych żołnierzy niemieckich jest nieznana. Na polach Ksan, Kociny i okolicznych miejscowości zostało zniszczonych kilkanaście czołgów niemieckich, co może obrazować rozmiar bitwy.

Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze.

W uroczystościach uczestniczyli: Mjr Stanisław Kasza z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku Zdroju, nadkomisarz Tomasz Zwolski Komendant Powiatowy Policji w Kazimierzy Wielkiej, st. kpt. Marcin Oziębło Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Jan Nowak Starosta Powiatu Kazimierskiego, Michał Szczerba Członek Zarządu Powiatu Kazimierskiego, Radni Powiatu Kazimierskiego Adam Stoksik i Janusz Nawrot. Obecni byli również Henryk Kryca Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowcu wraz z Radnymi, Anna Klimaszewska-Luty Skarbnik Miasta i Gminy Opatowiec, Lucyna Tułak Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzczonowie, Jarosław Naporowski Kierownik MOPS w Opatowcu, Beata Adamczyk Dyrektor Instytucji Kultury, nauczyciele i uczniowie, KGW z Ksan oraz Sołtys wsi Ksany Jarosław Szumilas wraz z Mieszkańcami. Przybyli Sołtysi i Mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz Goście.

Uroczystości zakończono programem artystycznym, zaprezentowanym przez uczniów ze szkół z terenu gminy Opatowiec, Klub Seniora i Orkiestrę Dętą z Kociny, która zadbała również o oprawę muzyczną uroczystości.

Pan Burmistrz podziękował za obecność pocztom sztandarowym: OSP w Ksanach, Szkoły Podstawowej im. Jana Pszczoły Wojnara w Krzczonowie, Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu oraz ZHP w Opatowcu.

Burmistrz Miasta i  Gminy Opatowiec składa podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przebieg uroczystości.

Beata Adamczyk

 

Poniżej opracowanie historyczne:

http://old.opatowiec.pl/2013/09/10/wojenne-dzieje-wsi-ksany-i-okolicznych-miejscowosci-1914-1945/

Zdjęć w galerii: 75
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Początek prac remontowo-budowlanych w remizie OSP Kocina

Na przełomie sierpnia i września rozpoczęły się prace modernizacyjne w kolejnym budynku użyteczności publicznej na terenie naszej...