Wiadomości - Aktualności

Jubileusz 100. urodzin Pani Walerii Zaglanicznej

Dodał: Radek Data: 2022-11-22 12:33:25 (czytane: 1438)

„Gdy kończą się obowiązki, można tak jak za młodu cieszyć się wiosną, słońcem,zapachem kwitnącego bzu i muzyką, i widokiem tych, których się kocha”. Nadzieja Drucka

W dniu 17 listopada 2022 roku swoje setne urodziny obchodziła  Pani Waleria Zaglaniczna, mieszkanka Opatowca. To wyjątkowy i niecodzienny jubileusz, którego dane było doczekać właśnie Pani Walerii. 100 lat  to wiek nacechowany szczególną wartością, które tworzyły lata doświadczeń naznaczone blaskami i cieniami codziennego życia.

Pani Waleria należy do pokolenia głęboko doświadczonego w dziejach Polski, które stawało przed różnymi wyzwaniami. Była świadkiem wielu trudnych i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków.

Na jubileusz szacownej Jubilatki oprócz najbliższej rodziny przybyli: Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec - Sławomir Kowalczyk, Zastępca Burmistrza  Miasta i Gminy- Łukasz Marzec, Skarbnik Miasta i Gminy - Anna Klimaszewska-Luty oraz Zastępca Kierownika USC – Renata Tomal.

Pan Burmistrz Sławomir Kowalczyk złożył  Pani Walerii najserdeczniejsze gratulacje i życzenia dalszych lat w zdrowiu, pełnych optymizmu i rodzinnego ciepła. Na Jej ręce przekazał dyplom gratulacyjny, kosz kwiatów oraz upominek.

Był urodzinowy tort, a podczas toastu lampką szampana zebrani zaśpiewali Jubilatce „200 lat”.

Jubilatka cieszy się dużą witalnością, pogodą ducha i doskonałą pamięcią. Jest wielką fanką krzyżówek. Podczas spotkania opowiadała o swoim życiu i pracy.

 Serdecznie gratulujemy Pani Walerii tak pięknego Jubileuszu, życzymy dużo zdrowia, pomyślności i wielu lat zasłużonego odpoczynku w gronie najbliższych. 

Jak przekazał nam syn Jubilatki Pan Tadeusz – Mama, pomimo iż została zapisana w urzędzie jako Waleria, na co dzień posługuje się imieniem Otylia, nadanym podczas chrztu. Również cała rodzina i znajomi zwracają się do Jubilatki tym imieniem.

Kilka zdań od dzieci Jubilatki:

  „W dniu 17 listopada bieżącego roku obchodziliśmy piękną uroczystość setnych urodzin naszej mamy Otylii Zaglanicznej.

Nasza mama urodziła się w pobliskim Kraśniowie. Jej rodzice: Anna z domu Borla i Jan Ryczek prowadzili gospodarstwo rolne, w którym pomagała od najmłodszych lat wraz ze swoim bratem Marianem.

Szkołę powszechną ukończyła w Senisławicach. Często wspomina te lata swojej młodości, wspomina koleżanki i kolegów, których związały przyjaźnie, tym mocniejsze, że nadeszły lata II wojny światowej. Ówczesna młodzież z okolic Opatowca zjednoczyła się przeciw okupantowi. Nasza mama także brała czynny udział jako kurier tajnych dokumentów - zdarzyła się również konieczność podróży do Poznania.

Tuż po zakończeniu wojny, mama wyjechała do Krakowa, aby uczęszczać do nowo utworzonej tam Państwowej Szkoły Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym na ulicy Długiej. Bardzo miło wspomina tę szkołę, opowiadając o dobrych profesorach doceniających młodzież garnącą się do nauki po latach okupacji. Po ukończeniu szkoły mama pracowała w Senisławicach ucząc młodszych haftowania i szycia, a po wyjściu za mąż w listopadzie roku 1947 na stałe zamieszkała w Opatowcu. Tu prowadziła gospodarstwo domowe, pomagając jednocześnie swoim rodzicom w Kraśniowie. Przez wiele lat pracowała także jako ekspedientka w Opatowcu i w Koszycach.

Jest wspaniałą babcią i prababcią aż dziewięciorga prawnucząt. Na co dzień interesuje się bieżącymi sprawami, a także rozwiązuje liczne krzyżówki. Bardzo lubi kwiaty domowe i te w ogrodzie.

Mama zawsze poświęcała dużo uwagi naszemu wychowaniu, a pracowitość i pogoda ducha towarzysząca jej przez całe życie, udzieliła się nam - za co pozostajemy wdzięczni Elżbieta, Henryk i Tadeusz ze swoimi rodzinami”.

 

 

Zdjęć w galerii: 5
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Spotkanie Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Opatowiec

W czwartek 17 listopada 2022 r. odbyło się w Domu Kultury w Opatowcu spotkanie Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Opatowiec....