Wiadomości - Aktualności

Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni i kina w Brzesku

Dodał: Bartek Data: 2023-12-15 09:26:15 (czytane: 913)

13 grudnia 2023 r. uczniowie klas: VI, VII i VIII naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na wyczekiwaną wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni i kina w Brzesku.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania kopalni. W unikatowym labiryncie solnych korytarzy czekało na nas wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni szybem Campi był wielkim przeżyciem. Pod okiem naszych przewodników zwiedzaliśmy kopalnię oraz odbyliśmy przejazd podziemną kolejką wzdłuż podłużni August.

Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została nam wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy górnika, zwyczajach górniczych oraz codziennym życiu kopalni. W pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu oraz zalanie wodą podziemnych chodników. 

Odwiedziliśmy także Stajnię Mysiur, w której do lat 60 XX w. przebywały wykorzystywane do pracy w kopalni konie. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi z umieszczoną tam piękną bożonarodzeniową szopką. Trasę wycieczkową zakończyliśmy wspólnym obiadem w największej z podziemnych komór, komorze Ważyn, ok. 250 metrów pod powierzchnią ziemi. 

Chłopcy w wolnym czasie zagrali mecz piłki nożnej, natomiast dziewczynki bardzo chętnie skorzystały z chwili wolnego czasu, aby zakupić pamiątki. Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było niezwykłą przygodą oraz interesującą lekcją historii i przyrody. 

Kolejnym punktem naszej wycieczki był seans filmowy w kinie „Planeta” w Brzesku. Animowana komedia muzyczna pt. „Życzenie” przeniosła nas do magicznego królestwa Rosas, którego władca posiadał moc spełniania życzeń. Dzięki głównej bohaterce o imieniu Asha oraz jej wiernemu towarzyszowi – koziołkowi  Valentino  –  dowiedzieliśmy się, że kiedy wola jednego odważnego człowieka łączy się z magią gwiazd, mogą wydarzyć się cudowne rzeczy. 

W drodze powrotnej zjedliśmy ciepły posiłek i pełni wrażeń dotarliśmy na miejsce. Wyjazd ten pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów i mamy nadzieję, że stanie się doskonałym wstępem do planowania kolejnych wyjazdów edukacyjnych.

Małgorzata Żydowska


Zdjęć w galerii: 8
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Podsumowanie inwestycji drogowych realizowanych przez Gminę Opatowiec w 2023 roku

Dzięki pozyskanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec środkom, na terenie naszej gminy w bieżącym roku udało się wyremontować,...