Wiadomości - Aktualności

„Wianki nad Wisłą w Opatowcu”- to już tradycja

Dodał: ugopatowiec Data: 2016-06-29 13:18:34 (czytane: 5155)

W sobotę 25 czerwca 2016r. w Domu Kultury w Opatowcu odbyły się uroczystości związane z obchodami Nocy Świętojańskiej. Po oficjalnym otwarciu uroczystości przez Wójta Gminy- Sławomira Kowalczyka, Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, pod przewodnictwem Pani Janiny Siemieniec, zaprezentowały kilka utworów tematycznie związanych z sobótkami.

Następnie Kółko Teatralne działające przy Zespole Szkół w Opatowcu, a prowadzone przez Panią Katarzynę Szczerbę, zabrało uczestników na wyprawę po mityczny kwiat paproci. Piękna scenografia i perfekcyjna gra młodych artystów sprawiła, że licznie zgromadzeni widzowie tego  spektaklu błyskawicznie wczuli się w atmosferę tego niezwykłego święta. Święta ognia, wody, słońca i księżyca, ale także  urodzaju, radości i miłości. Kolejnym punktem programu był występ taneczny dzieci biorących udział w projekcie „Przekazanie lokalnych tradycji młodszemu pokoleniu”. Projekt realizowany jest w Gminnej Instytucji Kultury przy współpracy z grupą nieformalną oraz Kołem Gospodyń Wiejskich. Dzieci pięknie się prezentowały w zakupionych w ramach projektu strojach krakowskich.


Jak co roku nie mogło zabraknąć konkursu wianków. I tym razem komisja konkursowa miała niemały dylemat, choć nagrodzone zostały trzy najpiękniejsze wianki. Jednak każdy z przygotowanych na konkurs wianków był piękny i wykonany z dużą starannością.
Z Domu Kultury barwny korowód z wiankami udał się nad naszą piękną Wisłę. Wianki zostały puszczone z jej nurtem przy wesołych śpiewach uczestników obrzędu.


Ostatni punkt programu stanowiło wspólne grillowanie, podczas którego swoje talenty na scenie prezentowały dwa młodzieżowe zespoły: „Żywioły” i „Pawer Dance”.
W trakcie uroczystości zaszczycił nas swoją obecnością Poseł na Sejm RP- Krystian Jarubas. Poza licznymi mieszkańcami naszej gminy, którzy wzięli udział w obchodach Wianków nad Wisłą w Opatowcu, przybyło sporo gości z sąsiednich gmin.


W organizację „Wianków nad Wisłą w Opatowcu” włączyło się jak zawsze wiele osób i instytucji. Panie z KGW w Opatowcu pełniły rolę gospodarzy spotkania, Sołtys Opatowca wraz z Radą Sołecką i Druhami Strażakami zadbali o część piknikową uroczystości. Panie z  Kół Gospodyń z terenu gminy upiekły pyszne ciasta. Członkinie KGW w Opatowcu  i uczestnicy zajęć realizowanych w Zespole Szkół oraz w Instytucji Kultury dostarczyli miłych wrażeń artystycznych wszystkim obecnym. Nad całością czuwała Gminna Instytucja Kultury.


Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów Nocy Świętojańskiej. Dzięki dobrej współpracy zapoczątkowane przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich Wianki nad Wisłą w Opatowcu, przyciągają z każdym rokiem coraz liczniejszą liczbę uczestników.


Beata Adamczyk

Tagi: Wianki nad Wisłą      

Zdjęć w galerii: 127