Miejsca Pamięci
Wymownym symbolem hołdu mieszkańców naszej gminy ludziom, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce, jest dbanie o Miejsca Pamięci. Każdego roku pod mogiłami w Opatowcu i Kocinie oraz pomnikiem w Ksanach odbywają się uroczystości upamiętniające poległych w obronie tych ziem. Dbałość o Pamięć leży na sercu zarówno mieszkańcom jak i władzom samorządowym gminy, o czym świadczą wykonane w tym zakresie prace.
Odsłonięty w 1989 roku, w 50. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej pomnik upamiętnia Legionistów 1914, Żołnierza Września 1939 i Partyzanta 1939-1945, poległych w walkach na okolicznych polach.
Mogiła w Kocinie
Na cmentarzu parafialnym w Kocinie znajduje się zbiorowa mogiła poległych w obronie ojczyzny na polach Kociny w dniu 8.IX.1939 r. W zbiorowej mogile spoczywają żołnierze Armii „KRAKÓW”: Jan Bugaj, Stanisław Feliksik, Adolf Fiszer, Józef Koryczan, Kazimierz Kirkier, Władysław Ściwiarski, Wilhelm Stera, Stefan Tekielak, Mikołaj Zając, Jan Zalego, Marian Winiarski oraz 15 niezidentyfikowanych poległych Żołnierzy Września 1939 r.
Dąb Pamięci
Szczególne miejsce w pamięci mieszkańców Gminy Opatowiec zajmuje Dąb Pamięci znajdujący się przy Zespole Szkół w Opatowcu. To tutaj przedstawiciele władz lokalnych, harcerze oraz delegacje uczniów gromadzą się co roku, by złożyć hołd ofiarom Katynia i Tweru pochodzącym z terenu Gminy Opatowiec: Franciszkowi Rokickiemu, Franciszkowi Grudniowi oraz Zygmuntowi Pietraszewskiemu.